• Çankırı
    +C

Haberler


19

   Kırıkkale-Kırşehir yolu (Kayseri Yolu) üzerinde Arpalık Çukuru mevkiinde bulunan 500 dönümlük alan üzerinde 56 parselden oluşan Türkiye'nin ilk ve tek "Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi" kuruluşu tamamlanarak alt yapı çalışmaları sona ermiştir.  

 

  MKEK, TÜPRAŞ Rafinerisi gibi büyük işletmeler ilimizin ekonomik yapısında önemli rol oynamaktadır. İlimiz büyük işletmeler yanında, Kırıkkale 1. Organize Sanayi Bölgesi, Keskin Organize Sanayi Bölgesi, 2 küçük sanayi sitesi, Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde kurulmuş TEKNOPARK ile Savunma Sanayi alanında araştırmalar yapan "savunma teknolojileri" yüksek lisans programı, özle sektöre ait KOBİ işletmeleriyle yatırımcıların her türlü ihtiyacına cevap verebilecek imkan ve kabiliyete sahip bir konumdadır. verebilecek imkan ve kabiliyete sahip bir konumdadır. Sektöre! bazda; savunma, metal-makine, mobilya ve petro-kimya sanayi üzerinde yoğunlaşırken, tarım makineleri, gıda ve yem sanayi, toprak, tekstil alanında da yatırımlar artarak devam etmektedir. 
 
  Savunma Sanayi alanında kümelenme potansiyeline sahip olan ilimiz sanayi birikimi, coğrafi konumu, büyüyen ekonomisi, sürekli gelişen ulaşımı, lojistik merkezi olma potansiyeli, OSB içerisinde yapılacak yatırımlarda 5. Bölge statüsündeki sektöre! ve bölgesel teşvikleri ile yatırımcılar için dinamik bir cazibe merkezi konumundadır. MKE Kurumuna ait Silah Fabrikası, Mühimmat Fabrikası, Ağır Silah ve Çelik Fabrikası ile Hurda İşletmesinin İlimiz sınırları içerisinde bulunması sebebiyle, birbirini tamamlayıcı ve birbirinin yan ürününü teşvik eden sanayicilerin bir arada, bir program dahilinde üretim yapmalarıyla, üretimde verimliliğin ve kar artışının artmasını sağlanmak amacıyla kurulan Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde altyapı çalışmaları büyük oranda tamamlanmıştır. Altyapı İkmal Yapım İşi (yol, içme suyu, atık su ve yağmursuyu altyapısı), Elektrik ve Telekom Altyapı Yapım İşi, Doğalgaz Altyapı Yapım İşi'ne ait çalışmalar tamamlanmış ve müteşebbislere arsa tahsislerinin yapılmasına başlanmıştır. 
 

  Silah Sanayi İhtisas OSB bünyesinde savunma sanayisine ve özellikle silah sanayisine hizmet vermesi amacı ile askeri silah ve bunların parçalarının imalatı (büyük toplar, savaş araçları, füzeatarlar, torpil kovanları, ağır makineli tüfekler ve diğer harp araç ve gereçleri vb.), yedek parça imalatı, yan sanayi-talaşlı imalat, çelik dövme - kalıp, silah yan sanayi-kompozit üretim, havacılık ürünleri, saç imalat, çelikten yapılmış tüp, boru, içi boş profiller ve ilgili bağlantı parçalarının imalatı, yön bulma pusulaları ile diğer seyrüsefer alet ve cihazlarının ve radar cihazlarının imalatı, uzay aracı, uzay aracı fırlatma araçları ve mekanizmaları ile uydular, uzay roketleri, yörünge istasyonları ve uzay mekiklerinin imalatı konularında faaliyet gösteren firmaların bir araya getirilmesi amaçlanmaktadır.
 

 

 

Okunma Sayısı: 3738
Ziyaretçi Sayısı